فصل فناوری اطلاعات زیرساخت اطلاعات الکترونیکی

فصل: فناوری اطلاعات زیرساخت اطلاعات الکترونیکی اخبار سیاسی هیات دولت دولت الکترونیک

گت بلاگز استان ها هفده هزار دانش‌آموز نهاوندی در طرح ملی وارنیش فلورایدشرکت کردند

رئیس شبکه بهداشت و درمان نهاوند گفت: دومین مرحله ازطرح ملی وارنیش فلوراید سلامت دهان و دندان بیش از ۱۷ هزار دانش‌آموز نهاوندی با موفقیت اجرا و به آخر رسید.

هفده هزار دانش‌آموز نهاوندی در طرح ملی وارنیش فلورایدشرکت کردند

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، مومنعلی دارابی اظهار داشت: مرحله دوم طرح ملی “وارنیش فلورایدتراپی و سلامت دهان در مدارس ابتدایی شهرستان نهاوند با جمعیت بیش از ۱۷ هزار داشتن آموز به آخر رسید.

عبارات مهم : دندان
وی اظهار داشت: طرح ارتقا سلامت دهان و دندان دانش آموزان شهرستان نهاوند که دانش آموزان مقطع اول تا ششم ابتدایی را پوشش می دهد مشمول بر سه نشانه مهم آموزش، پیشگیری و درمان هست.

مدیر شبکه بهداشت و درمان نهاوند افزود: این طرح از شروع سال تحصیلی شروع شده است و در ۴۲ مدرسه شهری و ۱۵۰ مدرسه روستایی اجرا شد که در دِه ها بهورزان آموزش دیده و در شهر ها مربیان بهداشت درمجموع ۱۹۲ مدرسه ابتدایی در سطح شهرستان را تحت پوشش وارنیش فلوراید قراردادند.

وی از اجرای طرح وارنیش فلورایدتراپی جهت ۱۰۰ درصد دانش آموزان خبر داد و گفت: نشانه این است که دندان های پوسیده و افتاده دانش آموزان که اکنون ۲. ۱۱ درصد است به یک دندان کم کردن پیدا کند.

دارابی اظهار داشت: سه سال پیش موافقت نامه ای بین وزرای آموزش وپرورش و وزارت بهداشت در خصوص اجرای وارنیش فلورایدتراپی مبادله شد و بلافاصله در بهار همان سال به اجرا درآمد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان نهاوند بابیان اینکه علاوه بر این طرح در مدارس معاینه و غربالگری انجام شده است هست، افزود: دانش آموزانی که دندان های آسیب دیده دارند در مراکز خدمات جامع سلامت از طریق دفترچه بیمه ویزیت می شوند و نشانه ما این است که دندان های پوسیده، افتاده و پرشده دانش آموزان کم کردن پیدا کند.

وی اظهار داشت: اگر این خدمات که با طرح تحول سلامت دهان و دندان از سه سال پیش شروع شده است است ادامه یابد می توانیم تا سال ۱۴۰۰ شاخص پوسیدگی دندان ایرانیان را از ۲ به یک برسانیم و به سطح استاندارد جهانی برسیم.

دارابی ادامه داد: میانگین تعداد دندان های پوسیده، پرشده و کشیده که با شاخص DMF آشنا می شود در دنیا ۱. ۸۶ دندان جهت هر نفر است که این میزان در کشور عزیزمان ایران ۲. ۰۹ جهت هر ایرانی هست.

مدیر شبکه بهداشت و درمان نهاوند افزود: این شاخص با زیاد کردن سن اوج می رود به طوری که در کشور عزیزمان ایران هر فرد بین ۳۵ تا ۴۴ ساله ۱۳ دندان پوسیده، پرشده یا کشیده دارد که مشمول بر ۳ دندان پرشده، ۶ دندان کشیده و ۴ دندان پوسیده هست.

وی بابیان اینکه راه حلی که دنیا در حوزه دندانپزشکی آشنا شده، پیشگیری هست، تصریح کرد: عالی ترین و مؤثرترین روش پیشگیری از بیماری های دندانی خدمات وارنیش فلورایدتراپی است که بین ۲۰ تا ۶۰ درصد از پوسیدگی دندان ها را کم کردن می دهد.

دارابی در آخر گفت: عالی ترین روش پیشگیری از پوسیدگی دندان مسواک زدن با استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید است باید به همه مردم با تبلیغات گسترده اعلام کنیم که روزی حداقل دو بار مسواک بزنند و مصرف شکر را کم کردن دهند.

انتهای پیام/ز

واژه های کلیدی: دندان | سلامت | بهداشت | پیشگیری | خمیردندان | دندانپزشکی | پیشگیری از بیماری | دانش آموزان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog