فصل فناوری اطلاعات زیرساخت اطلاعات الکترونیکی

فصل: فناوری اطلاعات زیرساخت اطلاعات الکترونیکی اخبار سیاسی هیات دولت دولت الکترونیک

گت بلاگز فضای مجازی روش از بین بردن باج‌افزار WannaCrypt

با از بین بردن باج‌افزار از یک سیستم مسئله فایل‌های قفل شده است برطرف نمی‌شود و تنها باعث جلوگیری از ادامه انتشار آن می‌گردد. پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا

روش از بین بردن باج‌افزار WannaCrypt

به گزارش خبرنگار حوزه دنیای ارتباطات گروه اینترنت گروه تحریریه سایت جوان؛ سرهنگ دوم علی نیک نفس در خصوص معرفی باج افزار wannacrypt گفت: این باج افزار داده ها را رمز کرده و سپس درخواست 300 دلار در قالب بیت کوین در قبال رمز گشایی آن و اجازه دسترسی صاحبان اطلاعات را می کند. سپس عنوان می کند که اگر تا 3 روز مبلغ پرداخت نگردد میزان درخواستی آنها دوبرابر خواهد شد و اگر مبلغ تا 7 روز پرداخت نگردد، داده های رمز شده است از بین بردن خواهند شد. البته از آنجایی که باج افزارها از شیوه های تازه و متفاوت جهت قفل کردن فایل ها استفاده می کنند، نرم افزار قفل شکن آنها ممکن است با مدتی تأخیر انتشار داده شود و در دسترس عموم مردم قرار بگیرد که باز هم ممکن است نرم افزار ارائه شده است خود عامل انتشار باج افزار باشد و یا اینکه اصلاً راه حلی جهت آن نباشد.
وی جهت حفاظت در برابر باج افزارها گفت: عدم نگهداری اطلاعات مهم و حیاطی بروی کامپیوتر، تهیه ۲ نسخه پشتیبان از اطلاعات خود یکی روی سی دی و یا دی وی دی ذخیره گردد و یکی برروی فضای ابری از قبیل دراپ باکس یا گوگل درایو ( هرگز نسخه پشتیبان از اطلاعات خود را روی کامپیوتر نگه ندارید.) می تواند یک پشتیبان خوب از اطلاعات شما باشد.

عبارات مهم : افزار
وی ادامه داد: از نرم افزارهای همگام ساز حساب های گوگل درایو یا دراپ باکس روی سیستم استفاده نکنید لیکن ورودی این نرم افزارهای به حساب کاربریتان هر لحظه باز بوده و خطر نفوذ باج افزار به آن حسابها را زیاد کردن می دهد. جهت استفاده از این سرویسها فقط از مرورگر امن استفاده کرده و هرگز اطلاعات کاربری را بروی مرورگر ذخیره نکنید، از آخرین به روز رسانی های امنیتی جهت سیستم عامل و مرورگرهای اینترنتی استفاده کنید و آنها را هر لحظه بروز نگه دارید.

نیک نفس گفت: جهت استفاده روزانه از سیستم عامل از حساب کاربری ادمین استفاده نکنید و یک کاربر تازه با دسترسی استاندارد تعریف کرده و هنگامی که اینترنت استفاده می کنید از طریق آن وارد سیستم شوید. افزونه های مجموعه مایکروسافت در مرورگرها، همچنین پلاگین های Adobe Flash, Adobe Reader, Java ,Silverlight از مرورگر را غیر فعال نموده و در مواقع لزوم به فعال کردن آنها اقدام نمایید.

مدیر مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ادامه داد: تنظیمات امنیتی و حریم شخصی مرورگرها را جهت زیاد کردن حفاظت اعمال نمائید. پلاگین های قدیمی و از‌بین‌برده‌شده شده است از مرورگرها را از بین بردن کنید..

وی هشدار داد: همواره از یک آنتی ویروس اورجینال با توانایی بروزرسانی خودکار مجهز به فایروال استفاده نموده و یک راه حل امنیتی جهت کنترل ترافیک اطلاعات ورودی و خروجی داشته باشید و هیچگاه به مرورگر خود اجازه ذخیره رمز عبور حساب های کاربری را ندهید.

سرهنگ نیک نفس در خصوص به دست آوردن اطلاعات رمزگذاری شده است بدون پرداخت باج گفت: محققان امنیت سایبری موفق به شکستن رمزنگاری بعضی از فایلهای رمزگذاری شده است به وسیله باج افزارها شده است اند. متاسفانه، تعدادی از باج افزارها هنوز در برابر این راه حل ها مقاوم هستند. با وجود این، فایلهای رمزگذاری شده است به وسیله بسیاری از گونه های cryptoware توسط متخصصان باز شده است است. در خصوص باج افزار wannacrypt نیز فعلاً نرم افزار قفل شکن معرفی نشده است و در صورت معرفی میتوانید از سایت های معتبر آن را دانلود و سپس استفاده نمائید. لذا به هیچ عنوان به تبلیغات اینترنتی در این رابطه توجه نشود.

وی در ادامه گفت: جهت از بین بردن فایل باج افزار از سیستم و ترمیم کلیدهای رجیستری سیستم عامل می توان از نرم افزارهای پاک سازی و ترمیم رجیستری استفاده نمود ولیکن مجدداً یادآوری می شود با این کار نمی توان فایل های قفل شده است را بازگرداند.

واژه های کلیدی: افزار | سیستم | مرورگر | استفاده | اطلاعات | افزارهای | پلیس فتا | باج افزار

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog